Les Victoires de la Musique 2023

-
Aa
+
a
a
a

Fransa'nın Grammy'leri olarak adlandırabileceğimiz Les Victoires de la Musique ödül töreninin otuz sekizincisi, 10 Şubat Cuma akşamı gerçekleşti. Bu haftaki programımızı; Stromae, Angèle ve Orelsan'ın damga vurduğu bu törende ödül ya da adaylık alan sanatçıların seslendirdiği parçalara ayırdık.

Jacques, Emma Peters, Laury Thilleman, Pierre de Maere, Lujipeka, Mentissa, November Ultra, Tiakola

Bu yıl, Seine nehrindeki Seguin adası üzerinde yer alan kültür merkezi La Seine Musicale'de düzenlenen seremoninin başkanlığını, Fransız pop-rock müziğinin önde gelen isimlerinden olan Calogero yaptı. Sanatçı, törenin hemen başında "Je joue de la musique" adlı parçasını seslendirdi. Törene katılanlar arasında Fransa Kültür Bakanı Rima Abdul Malak da bulunuyordu. Törenin sunuculuğunu ise Laury Thilleman üstlendi. Gecenin ilk ödülü, En İyi Video Klip dalında, "La quête" adlı parçası için çekilen kliple Orelsan’a gitti. Orelsan gece boyunca tıpkı geçen yıl olduğu gibi ödül konuşması yapmak üzere iki kez daha sahneye çıktı. En İyi Erkek Sanatçı dalında ise bu yıl; Grand Corps Malade, Gaël Faye ve Ben Mazué üçlüsünün yanında Big Flo et Oli ve Stromae aday gösterilmişti. Ödülü, 2022 yılında yayınladığı Multitude adlı albümle büyük yankı uyandıran Belçikalı hip-hop – elektro müzik yıldızı Stromae kazandı. Fransa, Belçika, Hollanda ve İsviçre listelerinde bir numaraya kadar yükselen bu çalışmasıyla, En İyi Albüm ödülüne de uzandı Stromae. 

En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı kategorisinde Emma Peters, Mentissa ve November Ultra yarışıyordu. Ödülü November Ultra kazandı ama biz önce Emma Peters ve Mentissa’dan bahsedelim biraz. 1996’da Fransa’nın Lille kentinde dünyaya gelen Emma Peters, adını ilk olarak Lomepal ya da Luidji gibi hip-hop yıldızlarının şarkılarını gitar eşliğinde yorumladığı Youtube videolarıyla duyurdu. 2021 yılında ilk EP’sini yayınlayan genç kadının ilk stüdyo albümü Dimanche ise müzik marketlerdeki yerini 2022’nin Mart ayında aldı. Çocukluğunda sıkı bir Véronique Sanson hayranı olan Emma Peters, daha sonra rap müziği keşfetmiş, bu yüzden şarkılarında hem klasik Fransız şansonuna hem de hip-hop esintilerine rastlamak mümkün.

1999 yılında Belçika’da doğan Mentissa ise, çocukluk döneminde izlediği Glee dizisi sayesinde şarkı söylemeye karar vermiş. 2014’te Belçika’da ses yarışması The Voice’un çocuklar için düzenlenen versiyonu The Voice Kids’i kazandıktan sonra, 2020’de bu kez orijinal yarışmanın Fransa ayağına katılıp finale kalmış. İlk albümü La Vingtaine'i 2022’nin Kasım ayında yayınlayan Mentissa, popla klasik Fransız şansonunu harmanladığı şarkılarıyla büyük beğeni topladı. 

Bu yıl, En İyi Çıkış Yapan Kadın Şarkıcı ödülünü November Ultra’nın kazandığını yukarıda belirtmiştik. Asıl adı Mélanie Pereira olan 1988 doğumlu sanatçı, 2013’te, elektro-pop grubu Agua Roja’nın solisti ve şarkı yazarı olarak başlamış kariyerine. Grubun 2018’de dağılmasının ardından o da November Ultra adıyla solo olarak devam etmiş müzik çalışmalarına. İlk EP’sini 2021’de yayınlamasının ardından Clara Luciani ve Pomme gibi meslektaşlarının açılış sanatçısı olarak sahne almaya başlamış. 2022’nin Nisan ayında da ilk stüdyo albümü Bedroom Walls'u yayınlamış. Albümdeki şarkıları Paris yakınlarındaki Boulogne-Billancourt bölgesinde bulunan evinde yazıp bestelediğini belirtiyor November Ultra kendisiyle gerçekleştirilen bir röportajda. Buna, sanatçının kendine has sesi de eklenince onun son dönemde ortaya çıkan bedroom pop türünün temsilcilerinden olduğunu söylemek mümkün. 

Les Victoires de la Musique töreninde her yıl, o senenin başarılı sanatçıların dışında bir de mesleğe uzun yıllardır katkı sağlayan bir isme Onur Ödülü veriliyor. Bu ödüle bu yıl elli yılı aşkın bir süredir Fransız müziğine yaptığı katkılar nedeniyle Serge Lama layık görüldü. Aynı zamanda Les Victoires de la Musique törenlerinin altı yüzüncü ödülü olma özelliğini taşıyan heykelciği, yaptığı oldukça duygusal konuşma sırasında gözyaşlarını tutamayan Calogero takdim etti Serge Lama’ya. Bu yıl aynı zamanda sekseninci yaş günün kutlayan Lama da yaptığı teşekkür konuşmasında hem izleyicilerine şükranlarını sundu hem de sağlık sorunları nedeniyle kariyerine son verdiğini ve bunun izleyici karşısına çıktığı son gece olduğunu açıkladı. Bu konuşmaların öncesinde de Elodie Fregé, Mentissa ve Santa’nın Lama’nın klasikleşmiş şarkılarını onun karşısında yorumladıklarını da hatırlatalım.

 

Brûler le feu adını taşıyan ikinci stüdyo albümünü 2021’de yayınlayan Juliette Armanet, bu albümün genişletilmiş bir versiyonunu geçen yıl piyasaya sürdü. Sanatçı, bu albümde yer alan "Flamme" adlı parçayla, En İyi Şarkı kategorisinde yarıştı bu seneki ödül töreninde.

En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı dalında bu yıl Jacques, Pierre de Maere, Lujipeka ve Tiakola yarıştı, ödülü kazanan isimse yirmi bir yaşındaki Belçikalı elektro-pop sanatçısı Pierre de Maere oldu. Bu kategorideki adaylar arasında yer alan Jacques’tan daha önceki programlarda bahsetmiştik. Kariyerine 2015 yılında başlayan 1991 doğumlu sanatçı esasında deneysel müzik çalışmalarıyla tanınıyor. Daha çok "noise music" olarak tanımlayabileceğimiz bu tarz için günlük hayatta kullanılan farklı eşyaların çıkardığı seslerden faydalanan Jacques, bestelerinin çoğunu da sahnede yapıyor böylelikle onu izlemeye gelenler bir parçanın konser boyunca nasıl evrilip olgunlaştığına şahit olma fırsatını yakalıyor. İlginç saç kesimiyle dikkat çeken sanatçının törende oldukça sıra dışı bir koreografiyle izleyici karşısına çıktığını da ekleyelim. Bu kategorideki bir diğer aday da 1995 Rennes doğumlu, Lucas Taupin ya da sahne adıyla Lujipeka’ydı. Müziğe 2010 yılında başlayan genç adam, 2015’te liseden arkadaşlarıyla birlikte daha sonra Columbine adını alacak olan rap müzik grubu VMS’i kurmuştu. 2019’dan itibaren kariyerine tek başına devam etme kararı alan Lujipeka, rap ve hip-hop dışında reggae ile rock tarzındaki şarkılara da yer verdiği ilk stüdyo albümünü Kasım 2021’de piyasaya sürdü.  

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu yılki Les Victoires de la Musique töreninde En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı ödülünü Pierre de Maere kazandı. 2001 doğumlu Belçikalı sanatçının ilk şarkılarından birine, bundan yaklaşık iki buçuk yıl önce Fransız Öpücüğü'nde yer vermiştik. Müzik konusunda herhangi bir eğitim almayan De Maere, ilk bestelerini Ipod’undaki bir uygulama sayesinde yapmış. 2021’in Kasım ayında ona şöhreti getiren ilk single’ı "Un jour je marierai un ange"ı yayınlamasının ardından 2022’nin Ocak ayında ilk EP’sini, bu yılın 27 Ocak’ında da ilk stüdyo albümünü piyasaya sürdü genç adam. Çocukluğu Lady Gaga ve Stromae şarkıları dinleyerek geçmiş Pierre’in, bunların dışında görsel anlamda Michel Polnareff ve Les Ritas Mitsouko’yu da beğendiğini belirtiyor. 

En İyi Kadın sanatçı kategorisinde Angèle, Izïa ve Pomme yarışıyordu bu yıl ve ödülü daha önceki yıllarda En İyi Klip, Konser ve Çıkış Albümü dallarında da ödüle layık görülen Belçikalı Angèle kazandı. Angèle’e geri döneceğiz ama önce diğer iki adaydan söz edelim biraz. 1996 doğumlu Claire Pommet ya da sahne adıyla Pomme, ilk albümünü bundan yaklaşık beş yıl önce çıkarmasına karşın iki kez Victoire de la Musique ödülüne layık görülmüştü. Üçüncü stüdyo albümü Consolation'u 2022’nin Ağustos ayında yayınlayan genç kadın, geçtiğimiz günlerde bu çalışmasının genişletilmiş bir versiyonunu piyasaya sürdü. Folk, rock ve indie pop tarzındaki şarkılarını kendisi yazıp besteleyen sanatçının ilham kaynakları arasında Joan Baez ve Joni Mitchell gibi isimler yer alıyor.

1990'da Paris'te dünyaya gelen Izïa ise, Fransız pop-rock müziğinin kült isimlerinden Jacques Higelin’in kızı, Arthur H.’ın da kız kardeşi olması nedeniyle daha küçük yaştan itibaren müzikle haşır neşir olmaya başlamıştı. 2009’da ağırlıklı olarak rock müzik altyapılı İngilizce şarkılardan oluşan ilk albümünü yayınlayan sanatçı, beşinci stüdyo albümü La vitesse'i geçtiğimiz yaz yayınladı. Aynı zamanda sinema ve tiyatroyla da uğraşan Izïa, 2010 ve 2012 yıllarında, En İyi Rock Müzik albümü dalında Victoire de la Musique ödülüne layık görülmüştü. 

Bu yılki Victoires de la Musique töreninde En İyi Kadın Sanatçı ödülünü Angèle'in kazandığını belirtmiştik. 1995 doğumlu sanatçı, Stromae ve Pierre de Maere’ın ardından gecede ödüle layık görülen üçüncü Belçikalıydı aynı zamanda. O da müzik kariyerine sosyal medya aracılığıyla paylaştığı şarkılarla başlamış, ilk single’ı "La loi de Murphy" Youtube’da milyonlarca görüntülenme almıştı. Erkek kardeşi Roméo Elvis’le birlikte seslendirdiği "Tout oublier" adlı şarkının büyük ses getirmesinin ardından "Balance ton quoi", "Bruxelles je t’aime" ve "Démons" gibi şarkılar sayesinde şöhret basamaklarını hızla tırmanan Angèle, ikinci stüdyo albümü Nonante-cinq'i 2021’in sonunda yayınlamıştı. Genç kadın, 2022’nin Kasım ayında da bu albümün genişletilmiş bir versiyonun piyasaya sürdü. 

Bu yılki Victoires de la Musique ödüllerinden En İyi Video Klip, En İyi Konser ve En İyi Şarkı ödülleriyle ayrılan Orelsan’ı günümüz Fransız rap müziğinin zirvesindeki isim olarak nitelendirebiliriz. Son stüdyo albümü Civilisation'u 2021’in sonlarına doğru yayınlayan sanatçı, bu albümün yeni şarkılarla zenginleştirilmiş bir versiyonunu 2022’nin Ekim ayında piyasaya sürdü. Söz konusu albümde yer alan La quête adlı parça törende, hem En İyi Video Klip hem de En İyi Şarkı ödülüne layık görüldü. Parçada, çocukluk ve gençlik yılarından bahsediyordu Orelsan ve “Beş yaşındayken yedi yaşında olmak isterdim / Yedi yaşındayken geri kalan görmek için sabırsızlanırdım / Bugün keşke zaman dursa diyorum / Önemli olan nereye vardığın değil oraya gelene kadarki yolculuktur” sözleriyle hayatın hızla akıp gitmesine ve zamanın değerini bilmek gerektiğine vurgu yapıyordu. 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Clara Luciani Cœur Cœur 3:49
Stromae L'enfer Multitude 3:10
Emma Peters Le temps passe Dimanche 3:16
Mentissa Et Bam La vingtaine 3:39
November Ultra Novembre Novembre 3:05
Juliette Armanet Flamme Brûler le Feu 2 2:45
Jacques Pourquoi c'est comme ça? LIMPORTANCEDUVIDE 2:21
Lujipeka Pas à ma place Montagnes Russes : Menu XL 2:55
Pierre de Maere Un jour je marierai un ange Regarde-moi 2:45
Pomme La rivière Consolation 4:27
Izïa Mon cœur La vitesse 3:19
Angèle Le temps fera les choses Nonante-Cinq La Suite 2:59
Orelsan La quête Civilisation 4:04