Fransız Öpücüğü

-
Aa
+
a
a
a

60'lardan bugüne Fransız müziği.

 
15 günde 1 Salı 13.00’da
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Devrim Özkan
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024

Şansonların ötesinde çağdaş Fransızca müzik programı Fransız Öpücüğü bu yayın döneminde on beş günde bir, üstelik bir saatlik formatıyla Açık Dergi'de bizlerle. Devrim Özkan, özel profilleri ve muhtelif anekdotlarıyla güncel müziğin Fransızcasına bakmayı sürdürüyor.

Charles Aznavour
05 Haziran 2024

Bu haftaki programımızda; 2018’de aramızdan ayrılan Charles Aznavour’u doğumunun yüzüncü yıldönümünde, kariyerinin farklı dönemlerine ait parçalar eşliğinde andık.

Les choses de la vie
22 Mayıs 2024

14 Mayıs Salı günü açılışı yapılan 77.Cannes Film Festivali, 25 Mayıs akşamı gerçekleştirilecek ödül töreni ile sona erecek. Biz de bu haftaki programımızı, Fransa’yla özdeşleşen bu festivalde, geçmişten günümüze gösterilen filmlerde yer alan unutulmaz şarkılara ayırdık.

France Gall
06 Mayıs 2024

Fransız Öpücüğü'nün altıncı yaş gününde, artık alışılageldiği üzere elli yıl öncesine doğru bir yolculuğa çıktık ve 1974 yılının popüler parçalarında kulak verdik. Programda Daniel Guichard ve Michel Jonasz gibi o dönemde henüz yolun başında olan isimlere ait şarkıların yanı sıra Charles Aznavour ya da Serge Gainsbourg gibi ustaların eserlerine de yer verdik.

Kids United
24 Nisan 2024

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı özel programımızda; çocuklar tarafından, çocuklarla birlikte ya da çocuklar için söylenen şarkılardan örnekler dinledik.

La Grande Sophie
09 Nisan 2024

Bu haftaki programımızı ilkbahar temalı parçalara ayırdık. Program boyunca dinlediğimiz şarkıların bazılarında ilkbahar mevsiminden ve bu mevsimle birlikte doğada yaşanan değişimlerden bahsedilirken bazılarında da “bahar” kavramı, dünya çapında politik ve kültürel anlamda ciddi etki yaratan reform hareketlerini sembolize etmek için kullanılıyordu.

Olivia Ruiz
26 Mart 2024

Bu haftaki programımızı 2024’ün ilk üç ayı içinde yayınlanan albümlerden seçtiğimiz parçalara ayırdık. Program boyunca; Olivia Ruiz, Alain Chamfort, Tom Poisson ve Patrick Fiori gibi isimlerin yepyeni şarkılarını dinledik.

Claude Nougaro
12 Mart 2024

Bu haftaki programımızda, Açık Radyo programcılarından Sedat Nemli ile, bundan yirmi yıl önce aramızdan ayrılan Claude Nougaro'nun kariyerinin farklı dönemleri ve repertuarının öne çıkan parçaları hakkında sohbet ettik.

Lucas Lombard
27 Şubat 2024

Fransız Öpücüğü’nde bu hafta, Açık Radyo programcılarından Sezai Başar ve Ozan Tunçer ile birlikte, Fransız popüler müziğinin gizli cevherlerini keşfettik. Programın başında bazı klasiklerin yeniden yorumlarına kulak verdikten sonra ilerleyen bölümde; Loane, Lucas Lombard ve Fred Nevché gibi çok da fazla tanınmayan sanatçılardan sürpriz parçalar dinledik.

Zaho de Sagazan
13 Şubat 2024

Les Victoires de la Musique ödül töreninin otuz dokuzuncusu, 9 Şubat Cuma akşamı düzenlendi. Biz de bu haftaki programımızı; kazandığı dört ödülle Zaho de Sagazan'ın damga vurduğu gecede yarışan sanatçıların seslendirdiği parçalara ayırdık.

Guy Marchand
30 Ocak 2024

Bu haftaki programımızı, 15 Aralık 2023'te, seksen altı yaşında aramızdan ayrılan aktör, besteci, söz yazarı ve yorumcu Guy Marchand’a ayırdık. Program boyunca sanatçının hem müzik hem de sinema ve televizyon kariyerini mercek altına aldık.

Françoise Hardy
16 Ocak 2024

Fransız Öpücüğü'nde, Devrim Özkan ve Sedat Nemli'yle, 17 Ocak'ta sekseninci yaş gününü kutlayan Fransız popüler müziğinin ikonik ismi Françoise Hardy'nin kariyerini, ilginç anekdotlar eşliğinde gözden geçiriyor ve onun farklı dönemlere ait şarkılarını yeniden keşfediyoruz.

Ayla Algan
05 Ocak 2024

Fransız Öpücüğü’nde bu hafta; kariyeri boyunca tiyatro, sinema ve müzik gibi sanatın farklı alanlarında birbirinden değerli çalışmalara imza atan Ayla Algan’ı konuk ettik. Program boyunca kendisiyle hem sanat kariyeri hakkında sohbet ettik hem de onun bizler için seçtiği şarkıları dinledik.

Mentissa
03 Ocak 2024

Günler, haftalar ve aylar hızla geçip gidiyormuş gibi hissetsek de, akıp giden zaman üzerimizde mutlaka belli izler bırakıyor ve geride kalan her bir ay herkes için farklı bir anlam taşıyabiliyor. Biz de 2024’ün ilk programında, yılın on iki ayı için yazılmış on iki şarkıyla, farklı ayların farklı müzisyenler için ifade ettiklerini keşfetmeye çalıştık.

Étienne Daho & Vanessa Paradis
20 Aralık 2023

2023 yılı boyunca Fransız müzik piyasasında yaşanan gelişmelere ayırdığımız bu haftaki programımızda, yılın dikkat çeken albümlerinden seçtiğimiz parçalara kulak verdik.

Buzy
05 Aralık 2023

Bu haftaki programımızı, 2023 yılı içinde hayata veda eden frankofon popüler müzik sanatçılarına ayırdık. Program boyunca; Jane Birkin, Jean-Louis Murat, Claude Barzotti ve Buzy'nin de aralarında bulunduğu bu isimlerin sevilen şarkılarına kulak verdik.

Isabelle Adjani
22 Kasım 2023

Hemen her yıl olduğu gibi bu yıl da sonbaharla birlikte Fransız müzik piyasası hareketlendi ve özellikle de yeni yıl ve Noel öncesine denk gelen Kasım ayında, merakla beklenen birçok albüm müzik marketlerdeki yerini aldı. Biz de bu haftaki programımızı, sonbahar boyunca yayınlanan bu yeni albümlere ayırdık.

Maurane
07 Kasım 2023

Thierry Coljon’un La Grande Histoire Belge de la Chanson Française adlı kitabının rehberliğinde Belçikalı frankofon sanatçıları mercek altına aldığımız programların üçüncüsünde, şarkılarında işledikleri temalar ve söz yazım tarzları ile dikkat çeken Maurane, Philippe Lafontaine, Jeff Bodart ve Marc Morgan gibi isimlerden parçalar dinledik.

Vincent Niclo
23 Ekim 2023

Fransız Öpücüğü'nün bu haftaki bölümünü Fransızca tangolara ayırdık. Program boyunca hem tango müziğinin Fransa'daki yolculuğundan bahsettik hem de Guy Marchand, Sylvie Vartan, Julien Clerc ya da Vincent Niclo gibi sanatçıların bu tarzdaki parçalarını dinledik.

Casque d'or (1952) - Serge Reggiani & Simone Signoret
11 Ekim 2023

Tıpkı müzik dünyasında olduğu gibi sinemada da yeni sezon başladı. Merakla beklenen yapımlar yavaş yavaş vizyona giriyor, çeşitli festival ya da etkinlikler yepyeni filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor. Biz de bu nedenle bu haftaki programımızı içinde "sinema" geçen başka bir deyişle "sinemadan bahseden" şarkılara ayırdık.

Clara Ysé
26 Eylül 2023

Fransız müzik piyasası yaz ayları boyunca oldukça durgun bir dönem geçirse de Eylül ayıyla birlikte uzun zamandır beklenen albümler birer birer yayınlanmaya başladı. Biz de bu haftaki programımızda; Pascal Obispo, Clara Ysé, Florent Pagny ve Jil Caplan gibi isimlerin bu yepyeni albümlerinden seçtiğimiz parçaları dinledik.