Derya Tolgay

-
Aa
+
a
a
a
05 Haziran 2024
Derya Tolgay, Sera Tolgay ve Nilgün Karasu ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle 6 Şubat Depremleri ardından bölgedeki ekolojik yıkımı, sivil inisiyatiflerin üstlendiği rolü ve Türkiye'nin ilk sivil vizyon planı olan Asi Nehri Havzası Çevre Vizyon Planı'nı konuşuyoruz.
""
04 Haziran 2024
Dünya Mirası Adalar'da Nevin Sungur ve Derya Tolgay, kaçak akülü araçların yürünemez hale getirdiği Ada yollarında bir de minibüs seferlerinin başlatılacağı haberinin ardından gerçekleştirilen oturma eylemi ve konuyla ilgili gelişmeler üzerine konuşuyorlar.
22 Şubat 2024
Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay, mimarlık tarihçileri ve mimarlar Canse Yüzer ve Zafer Akay ile Türkiye modern mimarlığının müstesna örneklerinden Heybeliada Sanatoryumu ve Sanatoryumun mimarı Rebii Gorbon’u konuşuyor.
20 Şubat 2024
Dünya Mirası Adalar programını hazırlayan ve sunan dostlarımızın da yazarı olduğu, Türkiye’deki 13 adadan 13 yazarın kaleminden, kendi adalarının hikayesini anlattığı Ada Rüzgarı kitabının ikincisi raflarda.
""
12 Şubat 2024
Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay, Türkiye’nin kayıtları tutulmuş en önemli mikro klima alanı Çam Limanı ile Heybeliada Sanatoryumu ve Prens Adaları’ndaki işgaller için gerçekleştirilen eylem hakkında bilgi veriyor.
23 Ocak 2024
Adalılar olarak tüm Prens Adaları sahillerinin ve ormanlık alanların 3261 sayılı Kıyı Kanunu'na aykırı olarak yüksek duvarlar, çitler ve jiletli teller ile çevrilerek özel şahıslara kiralanmasına, vakıflara, cemaatlere devredilmesine itirazımız var.
""
19 Ocak 2024
Açık Gazete'de Dünya Mirası Adalar programından Derya Tolgay, kaleme aldığı 'Son İstanbul: Adalar hafızasını kaybetmek istemiyoruz' adlı makalesi üzerine konuşuyor.
05 Aralık 2023
Dünya Mirası Adalar'da ‘Sağlıkta Hafıza Mekanları: Heybeliada Sanatoryumu’ belgeselini; yapım koordinatörü, uzman doktor, Cegerğun Polat ile konuşuyoruz.
""
04 Eylül 2023

Yaptıklarımız ve planlarımızla Adalar’ın geleceğini belirleyeceğiz.

30 Ocak 2023
Derya Tolgay ile Fatih Artvinli, 2008'de hayatını kaybeden, bedenini doktor adaylarının eğitimi için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne bağışlayan, şair, yazar, çevirmen, psikiyatri uzmanı olan Kriton Dinçmen’i konuşuyor.
Elen Ticaret Mektebi
20 Aralık 2022
Dünya Mirası Adalar’da konuğumuz Prof. Dr. Sabri Burak Arzova’yla yaşadığımız toprakların ilk ticaret okulu Elen Ticaret Mektebi’ni konuşuyoruz.
08 Aralık 2022
Derya Tolgay ve Nevin Sungur, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi, Şehir Planlama Müdürü Fatih Doğan ile Adalar’da gerçekleştirilen imar süreçlerini, sit alanlarını ve inşaatları konuşuyor.
12 Kasım 2022
Hüseyin Irmak, Taner Öngür ve Sera Tolgay’la İstanbul bağlamında geçmişten bugüne suyla değişen ilişkimiz üzerine konuşuyoruz.
Barın Han
01 Kasım 2022
Derya Tolgay ve Nevin Sungur, Türkiye'nin önde gelen hat ve cilt sanatçılarından Profesör Emin Barın’nın torunu Emir Barın’la aile hikâyesine ve Barın Han’ın geleceğine dair keyifli bir sohbet gerçekleştiriyor.
Fotoğraf: Marina Sydorenko
17 Ekim 2022
Adalar’ın başarılı ve rekortmen kadın yüzücülerinden Lale Kohen, Nur Pahiya Morer ve Laden Acarlı ile yüzmedeki başarılarının yanı sıra o dönemdeki Adalar’ın deniz kültürünü, Marmara Denizi ile olan bağlarını, Adalar’ın çok kültürlü yapısını ve dönüşen Ada kıyılarını konuşuyoruz.
Fahri Çoker'in arşivinden
06 Eylül 2022
Dünya Mirası Adalar’da Herkül Millas’la “devletin derin ajandasında” azınlıkları ve 6-7 Eylül’de yaşananları konuştuk.
Gökalp'in İstanbul'un Deniz Canlıları kitabının kapak görseli; minik balık ve deniz anası
30 Ağustos 2022
Koruyamadığımız Marmara Denizi biyoçeşitliliğinin zenginliğini, tarihsel süreçteki değişimini ve geleceğini konuğumuz, deniz biyoloğu, yazar, sualtı fotoğrafçısı, belgeselci, deniz ekoloğu Dr. Mert Gökalp ile konuştuk.
Fotoğraf: Derya Tolgay
20 Ağustos 2022
Derya Tolgay, Dünya Mirası Adalar’da araştırmacı, yazar ve belgeselci Özcan Geçer’le, "Dünyaya malûmatım ve ihtiyarım olmaksızın geldim, benden evvel gelenler ve benden sonra gelecekler gibi." diyen rahip, gazeteci, seyyah ve mucit John Louis Sabuncu’nun yaşamını, eserlerini ve Büyükada’da inşa ettiği Sabuncu Köşkü’nü konuşuyor.
Herkül Millas’ın dedeleri, amcaları, teyze ve babası (en solda), 1920’lerin başı..
01 Ağustos 2022
Nereliyiz, nereye aitiz? Aile nedir? Vatan nedir? Memleket nedir? Din nedir? Dil nedir? Öteki kimdir? Konuğumuz akademisyen, yazar, düşünür Herkül Millas ile Orhan Kemal Roman Armağanı ödüllü "Aile Mezarı" kitabı vesilesiyle azınlık olmak üzerine konuştuk.
Viranbağ Gazino'sunda denize bakan bir kadın fotoğrafı
06 Temmuz 2022
Yahya Kemal’in 1916'da "Viranbağ" isimli şiirine ve filmlere ilham olan Büyükada’daki Viranbağ’ı ve tarihini, Adalar'ın bağcılık kültüründeki yerini Mustafa Nuri Devres Vakfı’ndan tarihçi Murat Devres ile konuştuk.
"Bırak Issız Kalsın" protestosundan bir kare
31 Mayıs 2022
Tuğçe Kaplan ile antroposen anıtı Yassıada’nın dönüşümünü, 27 Mayıs 1960 Askerî Darbesi’nden adanın Demokrasi ve Özgürlükler Adası adıyla müzeleştirilmesine kadar geçen süreci farklı aktörleriyle, adaya ilişkin söylemler ve stratejiler üzerinden konuştuk.
Yassıada'daki inşaat faaliyetleri
24 Mayıs 2022
Dünya Mirası Adalar'da 1984 yerel seçimleri ve dönemin neoliberal politikalarıyla Adalar’da başlayan inşaat dalgası konuşuldu.
Hüseyin Rahmi Gürpınar evi
23 Nisan 2022

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanlarını yayına hazırlayan Can Yayınları editörü, yazar Mustafa Çevikdoğan ile neredeyse 80 seneyi aşan bir süredir müze olmayı bekleyen Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi’ni konuştuk.

suyun içerisinde kalan kafa şeklinde ağaçlar, illüstrasyon
07 Şubat 2022

Dünya Mirası Adalar'da psikiyatri uzmanı, psikanalist Prof. Peykan Gençoğlu ile çevresel değişimin neden olduğu duygusal veya varoluşsal sıkıntı anlamına gelen solastalji kavramı uzerine konuştuk. 

Ergene Nehri Derin Deniz Deşarj Projesi'yle ağır metaller içeren atık sular Marmara'ya karışıyor
06 Aralık 2021

Marmara’da bir çevre felaketi yaşanırken konuklarımız Defne Koryürek ve Dr. İzel Levi Çoşkun'un konu üzerine kıymetli çalışmalarını, sivil girişimlerini anlattı.

30 Eylül 2021

Dünya Mirası Adalar'da Sevgi Çekiç, Avukat Can Bıçakcı ve gazeteci Yaprak Akbaba ile iptal edilen Marta Koyu ihalesini konuştuk. 

31 Ağustos 2021

Afet riski, iklim uyumu ve planlama üzerine çalışan, Amerika’da devlet kurumlarına, iklim uyumu ve afet riski planlarında danışmanlık yapan, uzman şehir plancı, mimar Sera Tolgay ile Heybeliada yangını sonrası, hem Adalar hem de dünya ölçeğinde afetler, iklim krizi ve planlama üzerine konuşuyoruz.

23 Mart 2021

Dünya Mirası Adalar’ın 2 Mart 2021 tarihli nüshasının konuğu Cihan Erdönmez’di.

06 Ocak 2021

Dünya Mirası Adalar programının 22 Aralık 2020 tarihli nüshasında Derya Tolgay’ın konukları Aysel Yağmurdereli ve Orhan Aker’di.

23 Kasım 2020

Dünya Mirası Adalar programının 10 Kasım 2020 tarihli nüshasında Derya Tolgay’ın konuğu Orman Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ünal Akkemik’ti.