Dünya Mirası Adalar

-
Aa
+
a
a
a
 
15 günde bir Salı günleri 14:00 - 14:30 arasında
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Derya Tolgay, Nevin Sungur
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024

Adalar, yüzyıllarca imparatorluklara başkentlik yapmış, siyasi ve kültürel dönüşümlerin aktörlerini beslemiş dünya şehri İstanbul’un hikâyelerinin hep bir parçası olagelmiş. Krallar, kraliçeler, dini liderler sürgüne buralarda zindanlara atılmış, ardından Osmanlı’dan günümüze  farklı kültürel cemaatlerin zengin bürokratları, iş insanları, Adaları İstanbul’un sayfiye merkezi haline getirmiş, sanatçılar, yazarlar, Adalar’ın renginden, havasından, kokusundan beslenmek için buraları mekân tutmuş. Adalar, muhteşem mimari ve yaşam dokusuyla dünyada eşine az rastlanır bir kültürler havzası olma halini bugüne kadar taşımışlar.

Şanslıyız ki Adalarda İstanbul tarihinin tüm veçhelerinin mekânsal izdüşümlerini hâlâ görebiliyoruz ve barındırdıkları hikâyelerin bazen yaşayan bilgi kaynaklarına erişebiliyoruz. Kendimizi gerçekten müstesna hissetmeliyiz: Adalar’a adımımızı attığımızda İstanbul tarihinin çok da bozulmamış tanığının varlığını hissedebiliyoruz, şaşırıyor ve nedenini çok da bilmeden mutlu oluyoruz. Bu yayın döneminde bizi mutlu eden Dünya Mirası Adalar’ı enine boyuna konuşuyoruz.

""
17 Mayıs 2024

Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay ve Nevin Sungur, Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı temsilcileriyle tüm kıyılar için ticarileştirmeye karşı çağrıda bulunuyor.

""
13 Mayıs 2024

Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay ve Nevin Sungur, Büyükadalı araştırmacı, yazar, girişimci sevgili dostumuz Meri Çevik Simyonidis ile bir araya gelerek kendisinin "Adanın İnsanları: Kimler Geldi Kimler Geçti - Büyükada Heybeliada Burgazada Kınalıada" adlı kitabı üzerine konuşuyorlar.

""
24 Nisan 2024

Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay ve Nevin Sungur, yazar, psikolog ve aynı zamanda Adalı Gündüz Vassaf ile bir araya gelerek aktif yurttaşlık, sivil toplumun yapması gerekenler ve Adalar üzerine konuşuyorlar.

""
01 Nisan 2024

Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay ve Nevin Sungur, Prof. Dr. Murat Güvenç ile Adaların sokaklarını, 100 yıldır değişmeyen dokusunu, kimliğini ve bugüne kadar koruduğu hafızasını konuşuyorlar.

""
14 Mart 2024

Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay ve Nevin Sungur, "Ada Rüzgarı 2 -13 Ada’dan 13 Yaşam Hikayesi" adlı kitabın üç yazarıyla bir araya geliyor.

22 Şubat 2024

Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay, mimarlık tarihçileri ve mimarlar Canse Yüzer ve Zafer Akay ile Türkiye modern mimarlığının müstesna örneklerinden Heybeliada Sanatoryumu ve Sanatoryumun mimarı Rebii Gorbon’u konuşuyor.

""
12 Şubat 2024

Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay, Türkiye’nin kayıtları tutulmuş en önemli mikro klima alanı Çam Limanı ile Heybeliada Sanatoryumu ve Prens Adaları’ndaki işgaller için gerçekleştirilen eylem hakkında bilgi veriyor.

""
25 Ocak 2024

Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay ve Nevin Sungur, şair, yazar ve aynı zamanda Adalı Ahmet Ümit ile yok olan Adalar kültürü ve kültürel mirasın korunması üzerine konuşuyor.

""
08 Ocak 2024

Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay ve Nevin Sungur, Prof. Dr. Nesibe Özgül Turgay ve Binnaz Çelik ile Ada şarkıları dinliyor, konuşuyor.

19 Aralık 2023

Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay'ın konuğu "Büyükada - Moris Danon Koleksiyonu" ile Adalar ruhunu kitaplaştıran Büke Uras.

05 Aralık 2023

Dünya Mirası Adalar'da ‘Sağlıkta Hafıza Mekanları: Heybeliada Sanatoryumu’ belgeselini; yapım koordinatörü, uzman doktor, Cegerğun Polat ile konuşuyoruz.

""
27 Kasım 2023

Derya Tolgay ve Nevin Sungur Dünya Mirası Adalar'da, Türk Mühendis ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esin Köymen ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na açılan davayı ve süreci konuşuyorlar.

""
16 Kasım 2023

Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay ve Nevin Sungur, Yeşil Gazete'den Alev Karakartal ve Cansu Acar'la Adalar'da kalan son atların yaşadığı koşulları konuşuyor.

""
24 Ekim 2023

Dünya Mirası Adalar'da, 60 senedir Ada’da yaşayan hukukçu Erhan Ergun, Adalar İmar Planlarına açılacak davanın gerekçelerini anlatıyor.

""
19 Ekim 2023

Şehir plancısı ve kentsel tasarım uzmanı Prof. Dr. Ebru Firidin ve mimar, kentsel tasarım uzmanı İnci Olgun'la Koruma Amaçlı Nazım ve İmar Planları'nı konuşuyoruz.

""
04 Ekim 2023

Muhtemel Marmara depremini ve Adalar'a etkisini Jeofizik Mühendisi Deprem Bilimci Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ile konuşuyoruz.

""
02 Ekim 2023

Doç. Dr. Mustafa Yücel, yaptıkları analizler sonucunda Marmara Denizi'ndeki kirlilik, tuzluluk, sıcaklık, klorofil, fitoplankton, zooplankton, oksijen ve ışık miktarı ile bulanıklığın nedenlerini paylaşıyor.

""
07 Eylül 2023

68. yıldönümünde 6-7 Eylül olaylarını ve bugüne etkilerini İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu Başkanı Ord. Prof Nikolaos Uzunoğlu ile konuşuyoruz.

""
04 Eylül 2023

Yaptıklarımız ve planlarımızla Adalar’ın geleceğini belirleyeceğiz.

""
24 Ağustos 2023

Derya Tolgay ve Nevin Sungur, Dünya Mirası Adalar'da avukat Pervin Çelik ile Adalar’ın askıya çıkan 1/5000 1/1000 imar planlarının yanı sıra bu planlara hangi gerekçeler ile itiraz edeceğimizi, gerekçelerinin neler olduğunu, hangi makamlara nasıl, ne şekilde başvuracağımızı ve önümüzdeki döneme ilişkin hukuksal sürecin nasıl işleyeceğini konuşuyorlar.