Atom bombasının yıl dönümü: Hiroşima, Nagasaki, Nazım Hikmet, üç tekerlekli bisiklet, kâğıt turnalar...

-
Aa
+
a
a
a
baris-parkinda sadako sasaki adina yapilan kagit-turnalar

Hiroşima ve Nagasaki’ye atom bombası atılmasının yıl dönümü vesilesiyle Açık Radyo’da önceki yıllarda Esra Ertan’la birlikte "Şeytan Arabası" adında bir bisiklet programı yapan Aydan Çelik, T24’te kaleme aldığı Büyümez Ölü Çocuklar yazısı üzerine Açık Gazete programının konuğu oldu.

Çelik, "Bisikletle dünyayı dolaşan ilk kişi" kabul edilen Thomas Stevens’in 1884’te gerçekleştirdiği dünya turunda gittiği Hiroşima ve Nagasaki üzerine yazdıklarını anlatarak başladı ve Hiroşima Barış Müzesi'nde gördüğü üç tekerlekli bisikletin hikayesini anlattı.

Nazım Hikmet’in atom bombasında ölen çocuklar için yazdığı Kız Çocuğu şiiri üzerine konuşan Çelik, şiirde geçen kız çocuğu olduğu rivayet edilen ve atom bombasının neden olduğu kanser nedeniyle hayatını kaybeden, ama hastanede öleceği güne kadar iyileşme umuduyla kâğıttan turnalar yapan Sadako Sasaki’nin hikayesini anlattı.

Program, Nazım Hikmet’in Kız Çocuğu şiirinin İngilizce çevirisini besteleyen Pete Seeger’ın I Come And Stand At Every Door şarkısı ile sona erdi.