Clara Ysé, Florent Pagny, Hoshi... 2023'ün sonbahar albümleri

-
Aa
+
a
a
a

Fransız müzik piyasası yaz ayları boyunca oldukça durgun bir dönem geçirse de Eylül ayıyla birlikte uzun zamandır beklenen albümler birer birer yayınlanmaya başladı. Biz de bu haftaki programımızda; Pascal Obispo, Clara Ysé, Florent Pagny ve Jil Caplan gibi isimlerin bu yepyeni albümlerinden seçtiğimiz parçaları dinledik.

Clara Ysé

Programın açılışını doksanlı yıllardan bu yana gerek kendi yayınladığı albümler gerekse farklı meslektaşları için yazdığı şarkılarla Fransız popüler müziğine yön veren isimlerden biri olan Pascal Obispo ile yaptık. Sanatçı, 15 Eylül’de piyasaya sürdüğü yeni albümü "Le beau qui pleut"den çıkan ilk single olan J’étais pas fait pour le bonheur adlı şarkıyı seslendirdi. On ikinci stüdyo albümündeki tüm besteler Obispo’ya ait, şarkı sözlerini ise Pierre-Dominique Burgaud ile birlikte kaleme almış sanatçı.

Sahne adı olarak Clara Ysé’yi kullanan 1992 doğumlu Clara Dufourmantelle, 2017’de akıntıya kapılan iki çocuğu kurtarmaya çalışırken can veren felsefeci ve psikanalist Anne Dufourmantelle’in kızı. Çocukluk yıllarında Janis Joplin, Mercedes Sosa ve Barbara gibi isimlere hayranlık duyan genç kadın, ilk bestelerini ergenlik döneminde yapmaya başlamış. 2019’da ilk EP’si "Le monde s'est dédoublé"yi piyasaya süren Ysé, 2021’de de ilk romanı Mise à feu’yü yayınlamış. Müzik marketlerdeki yerini bu ay alan ilk stüdyo albümü "Océano Nox"da, arzu ve yas temalarını işleyen sanatçı: “Albümüm içimizdeki kalp kırıklıklarıyla ne yaptığımızı anlatıyor. Çoğu zaman bunların tamir edilemez olduğunu düşünürüz buna karşın dünyayı yeniden keşfedebilir ve o kırıklara bir anlam katabiliriz” ifadelerini kullanıyor bu çalışmasıyla ilgili. 15 Eylül'de yayınlanan bu albümden çıkan ilk single olan Douce, Clara Ysé’nin eşsiz ses renginin de katkısıyla, akıllara Barbara’nın eserlerini getiriyor. Parçada:  Böyle tatlı, yumuşak göründüğüme bakma, Eğer damarlarımda akan nefreti bilseydin, korkardın” diyor sanatçı.

Tıpkı Pascal Obispo gibi hem kendi albümleri hem de farklı meslektaşları için yapımcılığını üstlendiği albümler aracılığıyla Fransız popüler müziğinin son yirmi yılına damgasını vuran Calogero, en son 2020’nin Aralık ayında "Centre ville" adlı albümü yayınlamıştı. Sanatçının dokuzuncu stüdyo albümü "A.M.O.U.R" ise, Belçika ve Fransa listelerinde bir numaraya kadar yükselen bu çalışmasından yaklaşık üç yıl sonra, Eylül ayının sekizinde aldı müzik marketlerdeki yerini. On bir şarkıdan oluşan bu albümdeki tüm besteler Calogero’nun imzasını taşıyor, şarkı sözleri içinse Marie Poulain, Paul Ecole ve Bruno Guglielmi gibi isimlerden destek almış sanatçı. Albümden çıkan ilk single, Calogero’nun yirmi beş yaşındaki genç söz yazarı Marie Poulain’le birlikte seslendirdiği Le hall des départs. Sözleri Poulain’e ait bir başka parça olan Dénouement heureux de, yarattığı melankolik atmosferle akıllara William Sheller’in Un homme heureux adlı parçasını getiriyor. Albüme ismini veren A.M.O.U.R adlı yüksek ritimli parçada ise maddiyata verilen önemi hedef alıyor Calogero ve parayı “Sevgi ortadan kalktığında insanların kendilerini bağladığı bir afyon” olarak nitelendiriyor. Buna karşın konu sevgi olunca, kişinin zengin olsa da onu satın alamayabileceğini, ona sahip olmak için paraya gerek olmadığını hatırlatıyor. 

Asıl adı Mathilde Gerner olan 1996 doğumlu Hoshi, ilk albümünü 2018’de yayınlamış, 2020’de En İyi Çıkış, 2022’de de En İyi Kadın Şarkıcı dallarında Victoire de la Musique ödülüne uzanmıştı. Dördüncü stüdyo albümü "Cœur parapluie"yi 1 Eylül’de yayınlayan sanatçı, on üç şarkıdan oluşan bu çalışmasında; Je partirai, Neige sur le sable, Mauvais rêve ve Effrayante gibi otobiyografik özellikler taşıyan parçalara yer vermiş. Örneğin albümün açılış şarkısı Mauvais rêve’de, bugüne kadarki yaşamının bir özetini sunuyor adeta bize Hoshi ve çocukluk yıllarından itibaren hayatına damga vuran acıları paylaşıyor bizimle. Albümün dikkat çeken bir diğer şarkısında ise, müzik tarihçisi ve yazar Fabien Lecœuvre’ün 2021 yılında kendisi hakkında söylediklerine yanıt veriyor. Katıldığı bir radyo programında Hoshi’yi fiziksel anlamda korkutucu bulduğunu belirtmiş ve “Odanıza onun posterini asar mıydınız?” diye sorumuştu Lecœuvre. Bu açıklamaların ardından gördüğü büyük tepki üzerine yanlış anlaşıldığını belirtip Hoshi’den özür dilese de, genç kadın kendisini doğal olarak affetmemişti. İşte bu albümdeki Effrayante (Korkutucu) adlı parçada da bu olaya değiniyor sanatçı ve “Ağlama anne, uzun süredir farklıyım ben, hatta biraz ürkütücü, biliyorsun anne, zamanla korkutucu olmak güçlendirir bizi. O benim korkutucu olduğumu söyleyebilir, geceleri uykularımı kaçırsa da bu, biliyorsun ki anne, döneceğim tekrar eski halime” sözleriyle bu yaşananların kendisini ne denli derinden etkilediğini ifade ediyor. 

Biraz da önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak albümlere göz atarsak: 29 Eylül’de Benjamin Biolay’nin canlı performans albümü "À l'auditorium" çıkacak piyasaya. Sanatçının bu yılın Ocak ayında, doğum yeri olan Lyon’da verdiği konserde gerçekleştirilen kayıtlardan oluşuyor bu albüm. Yine 29 Eylül’de, Fransız popüler müziğinin genç yeteneklerinden Maëlle’in ikinci stüdyo albümü "Fil rouge" alacak müzik marketlerdeki yerini. Bundan bir hafta sonra yani 6 Ekim’de, Vitaa ve Pierre Guénard’ın yeni albümlerini dinleme imkânına kavuşacağız. 13 Ekim’de ise bu kez en son 2022 yazında, "Garden Party" adlı albümüyle gündeme gelen Florent Marchet’nin yeni albümü "Maisons Alforts" çıkacak piyasaya. 13 Ekim’de yayınlanacak ve oldukça heyecanlan verici bir başka albüm de, yetmişli ve seksenli yıllar Fransız popüler müziğinin önde gelen isimlerinden William Sheller onuruna, on altı sanatçının bir araya gelmesiyle hazırlanan saygı albümü "Simplement Sheller". Kimler var bu albüme katkıda bulunanlar arasında diye baktığımızda; Eddy de Preto, Véronique Sanson, Vincent Delerm ve Malik Djoudi gibi isimler göze çarpıyor ilk etapta.

Yeni albümünü 29 Eylül'de yayınlayacak bir başka isim de 1993 doğumlu Kanadalı oyuncu ve müzisyen Aliocha Schneider. İlk kez Xavier Dolan’ın Les Amours imaginaires (2010) adlı filmindeki performansıyla dikkatleri üzerine çeken César ödüllü oyuncu Niels Schneider’ın kardeşi Aliocha aynı zamanda. Genç adam, ilk EP’si "Sorry Eyes"ı 2016’da yayınlamıştı, ilk albümü de bundan bir yıl sonra almıştı müzik marketlerdeki yerini. En son Prime Video dizisi Salade grecque’te rol alan Schneider, kayıtları bu dizinin çekimleri sırasında Atina’da gerçekleşen yeni albümünde aşk, arzu ve uzun mesafe ilişkileri gibi temaları işlemiş. 

Kariyerine seksenli yıllarda başlayan ve özellikle doksanlarda yayınladığı albümlerle bir hayli ses getiren Jil Caplan, 300 bin satan 1990 tarihli "La Charmeuse de serpents" adlı çalışmasının bu başarısı sayesinde 1992’de Umut Vadeden Kadın Sanatçı dalında Victoire de la Musique ödülüne layık görülmüştü. Sanatçı, o günden bu yana düzenli aralıklarla yeni albümler çıkarmaya devam etse de, kariyerinin geri kalan kısmını biraz daha gözlerden uzak ve mütevazı şekilde sürdürdü. En son 2016’da "Imparfaite" adlı albümü yayınlayan Caplan'ın, yeni albümü "Sur les cendres danser" (Küllerin üzerinde dans etmek), 15 Eylül’de aldı müzik marketlerdeki yerini. Yıkımların ardından yaşama sevincine yeniden kavuşmak ya da diğer bir deyişle yaşamaya yeniden başlamak için ilham veren; folk, rock ve country müzik altyapılı bu oldukça kişisel albümde 1987 doğumlu söz yazarı, besteci ve yorumcu Émilie Marsh’la çalışmış sanatçı.

Otuz beş yıllık kariyerine sayısız hit şarkı sığdıran Florent Pagny, bir süre önce akciğer kanserine yakalandığını açıklamıştı. O günden bu yana yoğun bir tedavi programına tabi tutulan sanatçı, bu yılın Haziran ayında durumunun iyiye gittiğini açıklamış ne var ki Ağustos ayında yeniden hastaneye kaldırılmıştı. Yaşadığı tüm bu zorluklara rağmen müziği ihmal etmeyen Pagny, 1 Eylül'de, kariyerine damga vuran yirmi şarkıyı farklı meslektaşlarıyla birlikte yeniden yorumladığı "2bis" adlı bir albüm yayınladı. Bu, onun 2001 tarihli “2” adlı albümünden sonra ikinci düetler albümü aynı zamanda. Albümde Pagny’ye eşlik eden sanatçılar arasında Patrick Bruel, Pascal Obispo, Vianney, Lara Fabian ve Amel Bent gibi pek çok tanıdık isim yer alıyor. 

Fransız popüler müziğinin genç yeteneklerinden Vianney şöhreti, 2014 tarihli ilk albümünde yer alan Pas là adlı şarkı sayesinde yakalamıştı. En son 2020’da "N’attendons pas" adlı bir albüm yayınlayan genç adam, 2021’den bu yana The Voice isimli ses yarışmasında jüri üyeliği görevini de üstlenmiş durumda. Bu yılın Kasım ayında, Renaud, Ed Sheeran, Mika ve MC Solaar gibi meslektaşlarıyla bir araya geldiği bir albüm yayınlayacak olan Vianney’in, söz konusu çalışmasında düet yaptığı sanatçılar arasında, The Voice yarışmasında koçluk yapan bir başka isim olan Zazie de var. İkilinin, birlikte kaleme aldıkları Comment on fait adlı şarkı, merakla beklenen bu albümün açılışında yer alacak. 

1972 doğumlu Arman Méliès, kariyerine 1992’de Hardcore Pro Rata Temporis grubuyla başlamış, ilk solo albümünü ise 2004 yılında piyasaya sürmüştü. Kendi yayınladığı albümler kadar Alain Bashung, Hubert-Félix Thiéfaine ve Julien Doré gibi meslektaşlarıyla yaptığı çalışmalarla da tanınan Méliès’in yeni albümü "Obaké", 15 Eylül’de aldı müzik marketlerdeki yerini. Sanatçının elektronik müzik altyapılı bu çalışmasında Fredrika Stahl, Adrien Soleiman ve Abd-Al Malik gibi isimler de katkıda bulunmuş. Albümden çıkan ilk single ise, La chancelle adını taşıyor.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Pascal Obispo J'étais pas fait pour le bonheur Le beau qui pleut 3:02
Clara Ysé Douce OCEANO NOX 3:03
Calogero A.M.O.U.R A.M.O.U.R 3:47
Calogero Dénouement heureux A.M.O.U.R 3:22
Hoshi Effrayante Cœur parapluie 2:54
Hoshi Mauvais rêve Cœur parapluie 4:00
Aliocha Schneider Avant elle Aliocha Schneider 3:20
Jil Caplan Tout éteindre Sur les cendres danser 3:43
Florent Pagny & Carla Bruni Là où je t’emmènerai 2bis 4:16
Florent Pagny & Diego Torres C'est comme ça 2bis 4:03
Vianney & Zazie Comment on fait Comment on fait 3:00
Arman Méliès La chancelle Obaké 3:59