Kültürel Mirasın korunmasında öncü kadınlar - Bir koruma bilgesi: Zeynep Ahunbay*

-
Aa
+
a
a
a

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, kültürel miras ve koruma konusunun 'bilgesi' Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ile bir araya geliyorlar.

""
Kültürel Mirasın korunmasında öncü kadınlar - Bir koruma bilgesi: Zeynep Ahunbay*
 

Kültürel Mirasın korunmasında öncü kadınlar - Bir koruma bilgesi: Zeynep Ahunbay*

podcast servisi: iTunes / RSS

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü biz de kültürel miras ve koruma konusunun 'bilgesi' bir kadın akademisyen, uzman ve bilim insanını programımızda ağırlayarak kutlayalım dedik. Geçtiğimiz senelerde restorasyon/koruma âleminin öncü kadınları Cahide Tamer, Mualla Eyüboğlu Anhegger ve Selma Emler’i koruma tarihindeki yerlerine dair yapılan araştırmalar üzerinden konuşmuştuk.

Bu yıl da günümüzde Türkiye’de koruma dendiğinde hemen akla gelen isim, yine bu alanın öncü kadınlarından olan, kültür varlıklarının korunması, restorasyonu ve gelecek kuşaklara aktarılması konularında ulusal ve uluslararası alanda önde gelen koruma uzmanlarından, akademisyen, bilim insanı mimar Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ile sohbet ediyoruz.1970’li yıllardan bu yana hem bir akademisyen, bilim insanı, uygulamacı, hem de bir koruma aktivisti olarak sahada olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, 50 yılı aşan meslek yaşamında kültür varlıklarının korunması konusunda Türkiye’nin resmi politikasında yaşanan büyük değişimleri yakından izleme fırsatı yakalamış, birçok koruma projesinde yer almış ve sivil toplumun kültür varlıklarını koruma mücadelelerine katılmış birisi. Kendisi ile bugün kültürel mirasın korunması alanında karşılaşılan sorunları başlıklar halinde kısaca ele aldık.

* Türkiye Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından yayınlanan 'Mimarlar Odası Tarihinden Portreler' dizisinin Zeynep Ahunbay başlığını taşıyan kitabın editörü Bülend Tuna’nın başlığını biz de paylaşıyoruz.