Ömer Madra

-
Aa
+
a
a
a
""
24 Mayıs 2024
Hüsnükabul'de, “Wake-up Call” [Uyanma Çağrısı] ile başlayarak; hem Doğu Afrika'da devam eden seller ve aşırı yağışların neden olduğu iklimsel mülteci krizini, hem de Akdeniz'de bir göçmen gemisinin batmasının ardından Yunanistan'daki mahkemenin kazanın uluslararası sularda gerçekleşmesi sebep gösterilerek iptal edilmesini konuşuyoruz.
""
23 Mayıs 2024
Ömer Madra ve Özdeş Özbay, Açık Gazete'de konukları Şenol Karakaş'la yakın zamanda gerçekleşecek Marksizm Günleri üzerine konuşuyor.
""
10 Mayıs 2024
Açık Gazete'de Ömer Madra ve Özdeş Özbay, Hollanda'da devam eden İsrail karşıtı üniversite gösterilerini detaylarıyla inceliyor.
""
08 Mayıs 2024
Yeryüzü Tanığı'nda Yücel Sönmez, Ömer Madra ve Özdeş Özbay, Türkiye ve dünyadaki yaşamını sürdüren canlıların insan eliyle değişen ya da yok olan hayatlarına tanıklık etmeye devam ediyorlar.
""
30 Nisan 2024
En sevdiğiniz meyve ne? Artık olmasa ne hissederdiniz? Yücel Sönmez, Özdeş Özbay ve Ömer Madra Yeryüzü Tanığı'nın ilk bölümünde gündemdeki iklim haberlerinden, yeni krizlerden ve çözüm olasılıklarından söz ediyorlar.
""
27 Mart 2024
Hüsnükabul'de; Hindistan'da BJP iktidarının 2019 yılında açıkladığı Vatandaşlık Yasası'nın anti-müslüman politikalarıyla ivmelenen ve son dönemde Modi'nin Netenyahu ile yakınlığı, Hindistan'ın İsrail'e silah ve para ihracı gibi hamleleriyle zirveye ulaşan toplumsal gerginliği; ülkenin iç ve dış siyaseti üzerindeki etkilerine odaklanarak konuşuyoruz. 
""
26 Mart 2024
İklim İçin'de Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, nesli tükenmekte olan birçok hayvanın tahnitinin bulunduğu 'kaçak müze' üzerine konuşuyorlar.
08 Mart 2024
Hüsnükabul'de Waseem Ahmad Siddiqui, Ferhat Kentel ve Ömer Madra, Judith Butler'ın Hannah Arendt okuması üzerinden kötülüğün kapitalizmin mekansal gerçekliğiyle de kesişen sıradanlığını ve günlük hayatın içinde görünmezleşen kötülüğe tanıklığın imkansızlığını ele alıyor.
""
07 Mart 2024
23 Mart tarihinde İstanbul’da bu kez de İsrail’in yargılanacağı bir Vicdan Mahkemesi gerçekleştiriliyor.
""
22 Şubat 2024
'Yaşasın Çocuklar' programında gazeteci Semra Topçu ile gazeteci ve çocuk hakları uzmanı Dr. Menekşe Tokyay'ın konuğu olan Ömer Madra, iklim değişikliği ile Gazze'de yaşanan çatışmaların arasındaki bağlantıya dikkat çekti.
""
20 Şubat 2024
İklim İçin'de Ömer Madra, Yücel Sönmez ve Özdeş Özbay, Türkiye ve dünyadaki iklim haberlerine göz atarken, özellikle İliç'teki maden faciasına değinmeye devam ediyorlar.
16 Şubat 2024
Hüsnükabul'de Ferhat Kentel, Taha Elgazi, Ömer Madra ve Waseem Ahmad Siddiqui dünyanın dört yanındaki mültecilerin trajedilerini ve Açık Radyo'nun misafir odası teşbihi üzerine konuşuyor.
14 Şubat 2024
Berna Kaytaz Diken Gazetesi'nde Dünya Radyo Günü için Cem Hakko, Ömer Madra ve İlksen Mavituna ile Türkiye'de ve dünyada radyoculuk üzerine konuştu.
""
26 Ocak 2024
Soykırım davasında Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davasında ihtiyati tedbir kararı aldı, dava esastan görüşülecek.
19 Ocak 2024
Hüsnükabul’de, bir göçmenin yazdığı "Kimse benim adımı bilmiyor" isimli mektubunu seslendiriyoruz ve mültecilerle ilgili haberleri aramızda tartışıyoruz.
""
10 Ocak 2024
İklim İçin'de Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, geçtiğimiz senenin iklim değerlendirmesini gerçekleştiriyorlar.
""
08 Ocak 2024
Hüsnükabul’de Hannah Arendt’ten yola çıkarak, devlet ve şiddet bağlamında yalanla gerçek, doğruyla yanlış, suçlu ile suçsuz, iyilik ile kötülük üzerindeki farklı eylem biçimleri tartışıyoruz.
29 Aralık 2023
Ekim

Ayın Sözü

"Ben bunu bugün yazarken, artık buradan canlı çıkacağımıza inanmıyorum."

""
28 Aralık 2023
Açık Yeşil'de Ümit Şahin ve Ömer Madra, 2023 senesinin en akılda kalıcı, en önemli iklim olaylarını değerlendiriyorlar.
20 Aralık 2023
Ocak

Ayın Sözü:

"Mevcut ekonomik gerçeklik temel insani değerlere hakarettir. Aşırı yoksulluk son 25 yıldır ilk kez artıyor ve bir milyara yakın insan açlık çekiyor ama milyarderler her gün kazanıyor."

""
30 Kasım 2023
İklim İçin'de Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, COP28 öncesinde ev sahibi Birleşik Arap Emirlikleri'nin ortaya çıkan petrol ve doğalgaz anlaşmalarına dair belgeleri üzerine tartışıyorlar.
""
17 Kasım 2023
Waseem Ahmad Siddiqui ve Taha Elgazi, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2022 'Göçmen/Mülteci' İş Cinayetleri Raporu’nu 'EN AZ' şerhi ile hatırlatıyor.
""
31 Ekim 2023
Ömer Madra, Yücel Sönmez ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de dünyadaki ve Türkiye'deki iklim haberlerini değerlendiriyor.
""
11 Ekim 2023
Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de Türkiye'deki ve dünyadaki iklim haberlerini değerlendiriyor.
""
04 Ekim 2023
Ömer Madra ve Ümit Şahin, Açık Yeşil'de Akkuyu Nükleer Santrali'nin CEO'sunun yapmış olduğu açıklamadan yola çıkarak Türkiye'deki ve dünyadaki iklim haberlerini değerlendiriyor.
""
03 Ekim 2023
Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de iklim göçlerinin Türkiye'yi yeni bir mülteci krizine sürükleyip sürüklemeyeceği üzerine konuşuyor.
""
29 Eylül 2023
Ömer Madra Açık Gazete'de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) eski yargıçlarından Rıza Türmen ile bir araya gelerek altı Portekizli çocuk ve genç insanın aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 33 Avrupa ülkesine açtıkları tarihi dava hakkında konuşuyorlar.
""
28 Eylül 2023
Ömer Madra ve Ümit Şahin, Açık Yeşil'de 'İklim protestocularını karalayan ‘karanlık küresel ağ’ ile tanışın' adlı yazıyı incelerken, aynı zamanda Portekizli altı gencin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 32 Avrupa ülkesine açtıkları davayı da konuşuyorlar.
""
26 Eylül 2023
Ömer Madra ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de iklim değişikliğiyle ilgili dünyadaki ve ülkemizdeki son gelişmeleri paylaşıyorlar.
""
21 Eylül 2023
Ümit Şahin ve Ömer Madra, Açık Yeşil'de 15-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen en büyük iklim eylemlerinden ve New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu İklim Eylem Zirvesi hakkında konuşuyorlar.