Tehlikedeki Kültürel Miras: Büyükada Rum Yetimhanesi

-
Aa
+
a
a
a

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de, Europa Nostra Türkiye/Bizim Avrupa Derneği 2018 dönemi başkanı, bugün ise başkan yardımcısı olan Burçin Altınsay ile 13 Ocak’ta düzenlenen Büyükada Rum Yetimhanesi İzleme Toplantısı’nı ele alıyoruz.

""
Büyükada Rum Yetimhanesi İzleme Toplantısına büyük ilgi; Yetimhane’nin geleceği için, kurtarılması için umuyoruz bu ilgi işe yarar!
 

Büyükada Rum Yetimhanesi İzleme Toplantısına büyük ilgi; Yetimhane’nin geleceği için, kurtarılması için umuyoruz bu ilgi işe yarar!

podcast servisi: iTunes / RSS

Europa Nostra Türkiye/Bizim Avrupa Derneği, 13 Ocak’ta İstanbul Fener Rum Lisesi’nde Büyükada Rum Yetimhanesi İzleme Toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, Avrupa’nın Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Programı yöneticileri, bu programın ortaklarından Avrupa Yatırım Bankası Enstitüsü Çevre ve Bölgesel Kalkınma Projeler eski direktörü, Rum Patrik hazretleri, Büyükada Rum Yetimhanesi Projesi Bilim Kurulu üyeleri ve proje yöneticisi, proje uygulayıcıları, akademisyenler ve Boğaziçi İnşaat Müşavirlik A.Ş  (BİMTAŞ) yetkilileri konuşmacı olarak yer aldılar. Çok sayıda dinleyicinin katıldığı bu İzleme Toplantısı’nın gündeminde Europa Nostra Türkiye/ Bizim Avrupa Derneği’nin aday göstermesi ve Ulusal Ahşap Birliği, Kültürel Mirası Koruma Derneği desteğiyle diğer sivil toplum kuruluşları ve bireylerin çabasıyla 2018'de Avrupa’nın 7 Tehlikedeki Kültürel Miras Listesi’ne alınan Büyükada Rum Yetimhane binasının restore edilerek kurtarılması projesinde nereye gelindiği sorusu yer alıyordu.Avrupa’nın Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı Programı, Avrupa’nın önde gelen kültürel miras koruma derneği Europa Nostra ve Avrupa Yatırım Bankası ortaklığıyla yürütülmekte. Amacı, fiziki varlığı tehlike altına girmiş olan anıtsal miras yapılarının kurtarılmalarına yönelik kamuoyu farkındalığı yaratarak uzmanları harekete geçirmek ve karar vericiler üzerinde sivil toplum baskısını arttırmak. Böylelikle gerekli finansal kaynakların ve desteklerin bulunması hedeflenmekte.

Büyükada Rum Yetimhane Binası'nı ve barındırdığı hafızayı koruma altına almak için uzun zamandan beri uğraşan sivil toplum kuruluşları Europa Nostra Türkiye’nin öncülüğünde 2018'de Europa Nostra Avrupa’nın Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Listesi'ne alınmasını sağlayarak karşı karşıya olunan yıkılma tehlikesinin atlatılması yolunda önemli bir inisiyatif almış oldular.Europa Nostra Türkiye/Bizim Avrupa Derneği'nin o dönemki başkanı, bugün ise başkan yardımcısı olan Burçin Altınsay ile konuyu konuşuyoruz. 2018’den bu yana yetimhane binasında önlemlerin alınarak restorasyon programının başlatılması bakımından 'neler yapılabildi?', 'yapılanlar yeterli mi?' ve 'bundan sonra çalışmalar nasıl hızlandırılabilir?' soruları üzerinden konuyu ele alıyoruz. Ayrıca 13 Ocak'taki toplantıya katılmış olan Europa Nostra İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Guy Clausse ile de ayaküstü bir kayıt yapma fırsatı elde ettik ve bir iki soru sorduk.